ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଏଯାଏଁ ଏକ ଅନୌପଚାରିକ ନେତୃତ୍ବରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା । ସୁତରାଂ ଏକ ଔପଚାରିକ ନେତୃତ୍ବ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଯଥା :

ଉପଦେଷ୍ଠା ମଣ୍ଡଳୀ
ଭାଷାତପସ୍ବୀ ଗଜାନନ ମିଶ୍ର (ଟିଟିଲାଗଡ଼), ପ୍ରଫେସର ଗିରିଜା ଶଙ୍କର ଶର୍ମା (ସମ୍ବଲପୁର), କୃଷ୍ନା ମହାନ୍ତି (ଅନୁଗୁଳ), ମଧୁମିତା ସାମଲ, ଭବାନୀଶଙ୍କର ପରିଜା, ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ସାହୁ (ରାଉରକେଲା), କୁଳମଣି ଶୁକ୍ଳ (ଯାଜପୁର), କାହ୍ନୁ ବେହୁରା ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ ମିଶ୍ର ।

ଅଧ୍ୟକ୍ଷ : ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ।
ସଭାପତି : ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର କୁଳମଣି ନାୟକ ।
ଉପସଭାପତି : କଳାରତ୍ନ ବଂଶୀଧର କର (ସମ୍ବଲପୁର), ଅଶୋକ ପରିଡା (ଫୁଲବାଣୀ) ଓ କମଳଲୋଚନ ନାୟକ ।
ସମ୍ପାଦକ: ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଦେବ ।
ସହ ସମ୍ପାଦକ : ସୌମ୍ୟରଂଜନ ନାୟକ (ଛତ୍ରପୁର), ସଂଘମିତ୍ରା ଜେନା ଓ ମାନସ ପଟ୍ଟନାୟକ ।
କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ : ବୀରକିଶୋର ବେହେରା ।
କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ସଦସ୍ୟ : ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ (କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା), ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ (ଯାଜପୁର ରୋଡ଼), ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ନରେଶ ମହାନ୍ତି, ପ୍ରମୋଦ ପଢ଼ିଆରୀ, ଶ୍ରୀମତୀ ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ, ଶ୍ରୀମତୀ ସଂଗୀତା କିଷାନ (ସମ୍ବଲପୁର), ଶ୍ରୀମତୀ ରଞ୍ଜୁଲତା ମହାପାତ୍ର, ନରେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା (ଅନୁଗୁଳ), ଆନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର (ସମ୍ବଲପୁର), ବିନୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଶିଶିର କୁମାର ସାହୁ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ (କଟକ),କମଳାକାନ୍ତ ପତି (ସାଲେପୁର), ମନୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡା (ରେଙ୍ଗାଲି, ଅନୁଗୁଳ) ଓ ସୁରନାରାୟଣ ପାତ୍ର (ରାଉରକେଲା)।

ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଅବଗତି ପାଇଁ ଏହା ଜାରିକରାଗଲା ।

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS