ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭-୮-୨୦୧୮
(ସଞ୍ଜୀବ ପତ୍ରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ)

“ମା” ପାଇଁ ଲଢ଼େଇରେ ସନ୍ତାନ କେବେ ହାରିବ ନାହିଁ ! ଏହା ଆଜି ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ରଂଜନ କୁମାର ଦାସ ଓ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ସର୍ବଶ୍ରୀ ଆଳୟ ସାମନ୍ତରାୟ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ , ନରେଶ ବେଉରା, ନବକିଶୋର ଦାସ, ଆଶିଷ ଖଟୁଆ, ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ପାଣି ଓ ପ୍ରତାପ ମହାନ୍ତି ।

ସରକାରୀ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କବଳରୁ ଭାଷା ଜନନୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭୂବନେଶ୍ୱରରେ ଚାଲିଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର “କଳା ପତକା ଅଭିଯାନ” ରେ ଯୋଗ ଦେବାପାଇଁ, କାଲିଠୁ (୧୬. ୮. ୨୦୧୮) ରଂଜନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାଷାମଗ୍ନ ଏକ ୬ ଜଣିଆ (ପରେ କଟକରୁ ୨ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି, ମୋଟ ୮ ଜଣ) କ୍ରାନ୍ତିଦଳ କୁଳଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସତ୍ୟଭାମାପୁରରୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାଜନନୀଙ୍କ ବିଜୟ ପତାକା “କଳାପତାକା” ଓ ଦାବୀ ଫଳକ ହାତରେ ଧରି ଚାଲି ଚାଲି ଆସି ଆଜି (ତା.୧୭/୮/୨୦୧୮) ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ଭୂବନେଶ୍ୱରରେ ବିଧାନସଭା ସମ୍ମୁଖସ୍ଥ ପୁଣ୍ୟଶ୍ଳୋକ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସାମ୍ମୁକରେ ପହଁଚିଥିଲେ ।

ସେଠାରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ପକ୍ଷରୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ, ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡ଼. କୁଳମଣି ନାୟକ, ବୈଞ୍ଜାନିକ ଡ଼ ଅଶୋକ ମିଶ୍ର, ସଂଜୀବ ପତ୍ରୀ, ପ୍ରମୋଦ ଦେବ, କମଳ ଲୋଚନ ନାୟକ, ଆନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର, ବିପ୍ଲବୀ ତପନ ପାଢ଼ୀ, ଆଡ଼ଭୋକେଟ ଧ୍ରୁବ ଚରଣ ମହାନ୍ତି, ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ ,ପ୍ରଦ୍ୟୋତ କୁମାର ବିଶୋୟୀ ଓ ବୀରକିଶୋର ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ପଦଯାତ୍ରୀ ଭାଷା ଯୋଧ୍ୟା ମାନଙ୍କୁ ଫଳ ଖୁଆଇ ଫୁଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ।

ଅଭିଯାତ୍ରୀମାନେ ବରିଷ୍ଠ ସଂଚାଳକମାନଙ୍କଠାରୁ କଳାପତାକା ଓ ଦାବିଫଳକ ପୁନଃ ଧାରଣ କରି ଆଗେଇଥିଲେ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖସ୍ଥ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ବିଜେସ୍ଥଳୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଚଳିତ ଧାରାରେ । ଏହାର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ଥିଲେ ସଂଘମିତ୍ରା ଜେନା ।

ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ନିକଟରେ ଅଭିଯାତ୍ରୀ ମାନକୁ ସ୍ୱାଗତ ଓ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ-ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଧାନ, ସମାଜସେବୀ ଅଶୋକ କୁମାର ଦାସ, ଛତ୍ରପୁର ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ମାନସ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସରୋଜ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ଆଶିଷ କୁମାର ଦାଶ, ରିଂକନ୍ ନାରାୟଣନ୍, ଅମିତ ଅଭିଜିତ ସାମଲ, ଅଭିଷେକ ଦାଶ, ଦିବ୍ୟଜ୍ୟୋତି ଜେନା, ବିଶ୍ୱରଂଜନ ସାହୁ, ହୃଷିକେଶ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଓ ଶିଶିର କୁମାର ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ।


ଯେଉଁଯାଏଁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ସେବା ନ ଦେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନର ନିର୍ଭୁଲ ସଂଶୋଧନ ନ ହୋଇଛି ସେ ଯାଏଁ ଏ ଅଭିଯାନ ଚାଲିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଶପଥ ନବୀକୃତ କରିଥିଲେ ।

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ଛତ୍ରପୁର ଶାଖାର ଆବାହକ ଓ ଯୁବବାଗ୍ମୀ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ନାୟକ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ପଦଯାତ୍ରାର ଜୀବନ୍ତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ।

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS