ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ସମ୍ଵାଦ-ବିତର୍କ : ଡ଼. ଦ୍ଵାରିକନାଥ ନାୟକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡାଙ୍କ ଅଭିସନ୍ଧି ଅନାବୃତ
ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖଲୋକ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ପରିଡା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସବୁଠୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଥିବା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ଗାରିମା ହାନି କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଚୋଦିତ ହୋଇ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ନିଜସ୍ଵ ଦାବି ସପକ୍ଷରେ ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ ପରି ପ୍ରହସନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ∣ ଏ ଜଣେ ଛଦ୍ମ ଘାତକ ଯେ କି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରତ୍ୟୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଥା ବି କହନ୍ତି ∣ ଏଥିପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଗଜାନନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିବନ୍ଧରେ ଦେଖାଯାଏ , ସେ ଯେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶାର ଶାସନ ପାଇଁ ଅନଶନ ନୋଟିସ ଦେଇଥିଲେ, ବୈଷ୍ଣବ ବାବୁ ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ପହଂଚି ତାଙ୍କୁ ସେପରି ନକରିବାକୁ ଧମକ ଚମକ ଦେଇଥିଲେ ; ମାତ୍ର ତହିଁକି ଖାତିର ନକରି ସେ ଯେତେବେଳେ 1.4.2015ରେ ରାଜଭବନ ଆଗରେ ଅନଶନ କଲେ, ସେଠାରେ ପହଂଚି ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାଷଣ ବି ଦେଲେ ∣ ତାଙ୍କର ଏପରି ଆଚରଣ ହେତୁ ଗଜାନନବାବୁ ତାଙ୍କୁ ଠାରେ “ଦୋମୁଣ୍ଡିଆ ସାପ” ବୋଲି ବର୍ଣନା ବି କରିଥିଲେ ∣

ଏହି ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡା ଆମ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାପାଇଁ ଏବେ ଦିନେ ପହଂଚିଥିଲେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ∣ ସେଠାରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପ ନେଇଛି ∣ ସାରା ଭାରତରେ ଭାଷା ଭିତ୍ତିକ ଜାତୀୟତାର ପ୍ରଥମ ପୀଠସ୍ଥଳ ହେଉଛି ସମ୍ବଲପୁର ଓ ଓଡିଶା ଭୂଖଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟିରେ ସମ୍ବଲପୁରର ଅବଦାନ ଅନନ୍ୟ ∣ ସମ୍ବଲପୁର ନିବାସୀ ପଣ୍ଡିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ହିଁ ଓଡିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନ ପ୍ରଣୟନର ପ୍ରଥମ ପ୍ରସ୍ତାବକ ଏବଂ ଓଡିଶା ଭୂଖଣ୍ଡର ସମସ୍ତ ଶବ୍ଦଭଣ୍ଡାରକୁ ଓଡିଶା ପ୍ରଶାସନର ଶବ୍ଦକୋଷ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରିବାକୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାବି କରୁଛି ∣ ଏଥିପାଇଁ ଆମ ପ୍ରେରଣାର ଆଧାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ବଲପୁରର ସେହି ପୁଣ୍ୟଶ୍ଳୋକ ପଣ୍ଡିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମିଶ୍ର , ସ୍ଵଭାଵ କବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର, ଖଡ଼ିଆଳ ରାଜା ବୀର ବିକ୍ରମ ସିଂହ ∣ ତେଣୁ ସମ୍ବଲପୁରର ଯେଉଁ ସାଥୀମାନେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଶାର ସାମଗ୍ରିକ-ଶବ୍ଦମାଳିନୀ-ଭାଷା-ଜନନୀର ପ୍ରଶାସନିକ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି, ଆମ ନିଜସ୍ଵ ନୀତି ଆଦର୍ଶର ଭିତ୍ତିରେ ∣ ଏହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ଅଭିସନ୍ଧି ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଭେଦିଆ (agent provocateur) ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡା ସମ୍ବଲପୁରରେ ପହଂଚି ନିରବ ଓ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ଛାଡି ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଆମ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ଉସୁକାଉଥିଲେ ଗୋଟେ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଟେଲ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ∣ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାତ ହେଲେ ∣

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ବାଦ ବିତର୍କରେ ଡ଼. ଦ୍ଵାରିକାନାଥ ନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିବେଦନ “ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ପାର୍ଶ୍ବ-ପ୍ରଭାବ” ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଣିଧାନଯୋଗ୍ୟ ∣

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS