ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ରଞ୍ଜନଙ୍କ ହତ୍ୟା ତଦନ୍ତକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ନକରୁ

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ଯେଉଁ କଥାଟି କହୁଛି ତାହା ହେଲା , ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ସୂଚନା ଅଧିକାର ପ୍ରୟୋଗ କରୁଥିବା ହେତୁ ତଦ୍ଦ୍ଵାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ଦୁର୍ନୀତିଜୀବୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଓ ସେହି ଦୁର୍ନୀତିଜୀବୀମାନଙ୍କ ସହ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ , ପଦାସୀନ ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ହେତୁ ପୋଲିସ ଆତତାୟୀକୁ ଧରୁନାହିଁ   । ଯଦି କେବଳ ଏହି ଅଭିଯୋଗ  ଭିତ୍ତିରେ ତଦନ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ତାହା ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ  ହୋଇଯାଇପାରେ ।

ହୁଏତ ଏହା ସତ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର କୌଣସି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦୁର୍ନୀତିଜୀବୀ ରଞ୍ଜନଙ୍କ ସୂଚନା ଅଧିକାର ପ୍ରୟୋଗରେ  ଅତିଷ୍ଠହୋଇ ଏପରି କରିଥାଇପାରନ୍ତି  । ମାତ୍ର ଏହା ଆଶଙ୍କା କରିବା ଅମୂଳକ ନୁହେଁ ଯେ, ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିବା ଅର୍ଥଲୋଭୀ ପଲ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନକୁ ଅଟକାଇ ନପାରିବା ମୂଳରେ ରଞ୍ଜନଙ୍କ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଂଗ୍ରାମ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଓ କଳାପତାକା ସହ ସାଇକଲରେ ସାରା ଓଡ଼ିଶା ବୁଲି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟଗ୍ରତା ହେତୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳନାର ଭାଷା ନକରାଇଦେବା ପାଇଁ ବଦ୍ଧପରିକର ଅମଲାଶ୍ରୟୀ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷମତାଚକ୍ର ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକରିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବି କରିଥାଇ ପାରେ  । ସମ୍ବଲପୁରର ପୁଣ୍ୟଶ୍ଳୋକ ପଣ୍ଡିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଓଡ଼ିଆଭାଷାରେ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହ ଦାବିକରି କିପରି ଅଜ୍ଞାତ ଆତତାୟୀର ଛୁରାମାଡ଼ରେ ପ୍ରାଣତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ଓ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ରାଜୁତି ସେହି ଆତତାୟୀକୁ ଠାବ କରି ଶାସ୍ତି ଦେଇନଥିଲା, ତାହା ତ ଆମ ଭାଷାରେ ଆମ ରାଜ୍ୟ ଚଳାଇ ନଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କ୍ଷମତାଚକ୍ର କେତେ ତଳକୁ ଯାଇପାରେ, ତହିଁର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ହୋଇରହିଛି । ଯେଉଁମାନେ ଆମ ଭାଷାକୁ ଅକାମୀ କରିରଖିବା ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସ୍କାମ୍ ପରି ଭୟଙ୍କର ଜାଲିଆତି କରିପାରନ୍ତି, ସେମାନେ ରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ସହ୍ୟ କରିବା ହୁଏତ ସମ୍ଭବ ନଥିଲା । 

ରଞ୍ଜନଙ୍କ ହତ୍ୟା ରହସ୍ୟ କେବଳ ପରିପାର୍ଶ୍ଵିକ ପରିସ୍ଥିତି ଓ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଅନ୍ଦାଜ ବଳରେ ଭେଦ କରିହେବ । ତେଣୁ, ଏହି ଦିଗକୁ ଯଦି ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆ ନଯାଏ, ତେବେ ତଦନ୍ତ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇପାରେ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ Ranjan’s murder was political: Necessary is CBI inquiry ଶୀର୍ଷକ ମୋ ଆଲୋଚନା ଏକାନ୍ତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ।

Author: admin

ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ସୃଷ୍ଟିର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଏହାର ପରିଚାଳନା । ଏଥିପାଇଁ ୧୯୫୪ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାନସଭା ପ୍ରଣୟନ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ଦାପ୍ତରିକ ଭାଷା ଆଇନ (Odisha Official Language Act) । ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ ୨୦୧୫ ରେ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିରେ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଆଇନର ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତାବ ସହ ଏକ ଚିଠାବିଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ତାହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣତଃ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲେ ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଲିଥାନ୍ତା ଓ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ତା'ର ଭାଷା ଅଧିକାର ପାଇଥାନ୍ତା । ତାହା କରାଗଲା ନାହିଁ । ଓଲଟି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରି ପ୍ରମାଦପୂର୍ଣ ସଂଶୋଧନ ଦ୍ଵାରା ଆଇନଟିକୁ ଅକର୍ମଣ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡ଼ିଶା । ଏହି ୱେବସାଇଟ ସେହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନଭମଞ୍ଚ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.