ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଚିରପୂଜ୍ୟ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଆଜି ବି କାଲି ପରି ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାର କୁଢ଼ରେ !

ଯଦି ନବବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ଇଛାକୃତ ନ ହୋଇଥାନ୍ତା,ଏହିସବୁ ଆବର୍ଜନା ବିଧାନସଭା ସଦର ଫାଟକ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଏହିପରି ଗଦା ହୋଇରହିଥାନ୍ତା କି?

ନବବାବୁଙ୍କ ପବିତ୍ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ପାଇଁ ପୂଜ୍ୟ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଦେଶ ବା ଅନୁମୋଦନ ବିନା ସଚିବାଳୟ ଓ ବିଧାନସଭା ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ନବବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପରିସରକୁ ଏପରି ଆବର୍ଜନାମୟ କରି ରଖିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ କଣ ସାହସ କରନ୍ତା ?

ହକି ବିଶ୍ଵ କପ ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ରାସ୍ତାକଡ଼ ଏତେ ସଫାସୁତରା , ତମାମ ସଚିବାଳୟ ଓ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାଚୀରରେ ଝିଲିମିଲି ଆଲୁଅର ବନ୍ୟା, ନିକଟସ୍ଥ ଗଛ ଡାଳରେ ଚାନ୍ଦୁଆ ଆଲୋକର ଝର ଝଲକ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଆବର୍ଜନା କେମିତି କୁଢେଇ ହୋଇ ରହିଥାନ୍ତା ପରମ ପୂଜ୍ୟ ନବବାବୁଙ୍କ ବିଜେସ୍ଥଳୀରେ ବିଧାନସଭାର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ କଡ଼ରେ ?

ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କୁ ନିଜ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ନେଇ ନଥିଲେ ବୋଲି ନବ ବାବୁଙ୍କ ଉପରେ କଣ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ଏତେ ରାଗ ଯେ, ସେ କରିଥିବା ଭାଷା ଆଇନକୁ ବାପା ପୁଅ ମିଶି ଛୁରୀ ମାରିଲେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୯୬୩ ରେ ଓ ୨୦୧୮ରେ ଏବଂ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ଵର ନଜର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପଡିଥିବା ବେଳେ ସର୍ବ ସମକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଆବର୍ଜନାମୟ କରି ରଖା ହୋଇଛି ?

ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ଗତକାଲି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର କଳାପତାକା ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଗିରିଜାକାନ୍ତ ମିଶ୍ର, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ବେହେରା,କମଳଲୋଚନ ନାୟକ,ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ଜିତେନ୍ କୁମାର ରାଉତ,ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଆଶିଷ କୁମାର ବେହେରା । କାରଣ, ORISSA MATTERSରେ ଆଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ବେ ଆବର୍ଜନା କୁଢ଼ କବଳରୁ ନବବାବୁଙ୍କ ପବିତ୍ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ନିସ୍ତାର ନଥିଲା ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୂଷିତ ଅଭିସନ୍ଧି ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ଆଜି ସରକାରୀ କଳ କୁଢ଼ କରିଥିବା ଆବର୍ଜନା ଉଠାଇ ନେଇଛନ୍ତି ।

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.