ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ପ୍ରସ୍ତାବ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ପକ୍ଷେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ 

ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ଷମତାସୀନ ବିଜଦର 20 ବର୍ଷ କ୍ଷମତାଭୋଗ ଖୁସିରେ ପୁରୀ ସହରରେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ବୈଠକ ବସି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯେଉଁ କେତେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ତାହା ଓଡ଼ିଆ ବିରୋଧୀମାନଙ୍କର ତଥା ଭାଷା ମାଫିଆମାନଙ୍କର ଅଭିସନ୍ଧି ଅନୁରୂପ ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡିଶା ଘୋର କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି  ∣ ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନ 1954ର ସଂଶୋଧନ ଅଣାଯାଇ ବିହିତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀଂମଣ୍ଡଳ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଯଦି ଆନ୍ତରିକତା ଥାନ୍ତା , ଦଂଡର ପରିମାଣ, ଦଣ୍ଡବିଧାନର ନ୍ୟାୟିକ ପଦ୍ଦତ୍ତି  ଇତ୍ୟାଦି ସେହି ଏକା ବୈଠକରେ ସଜ୍ଞାୟିତ ହୋଇଥାନ୍ତା ∣ ତାହା ନ କରି ପୂର୍ବପରି ଶବ୍ଦଜାଲ ସୃଷ୍ଟିକରଯାଇ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିକୁ ପ୍ରତାରିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଏହି କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରଭାବିତ ନ ହୋଇ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ଜୋରଦାର ହେବ ବୋଲି ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ବ ଘୋଷଣା କରିଛି ∣

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାବିର ଗାରିମା ଓ ଗୁରୁତ୍ବ ସରକାର ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ଉପଲବ୍ଧି କରିଥିବା ଆଶ୍ଵସନାର କଥା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଏହି କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ନାହିଁ ∣ ଦଣ୍ଡବିଧାନର ସ୍ବରୂପ କଣ ହେବ ତାହା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ଚିଠା ନିୟମାବଳୀରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମୌନ ରହିଛନ୍ତି ∣

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ପଣ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ସହଭାଗିତାରେ କାମ କରିବାକୁ କହି ସରକାର ଭାଷା ମାଫିଆମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ ଯେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ତାକୁ ବିରୋଧ ସହ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରୁଛି , କାରଣ ଭାଷା ମାଫିଆମାନେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ସମ୍ପର୍କୀୟ ସରକାରୀ ସନ୍ଦର୍ଭ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଏବେ ତଦନ୍ତ ଅପେକ୍ଷାରେ ∣

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାଷା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ‘ଭାଷା ବିଚାରାଳୟ’ ପାଇଁ ଦାବି କରିଆସିଛି ∣ ଏହା ଜଣେ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ ପାହ୍ୟାର ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଦଂଡବିଧିବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ଚାଲିବାକୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିରେ ଯେଉଁ ଚିଠା ନିୟମାବଳୀ ଦେଇଥିଲେ ତାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଭାଷା ବିଚାରାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଓ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତା ଅନୁସାରେ ଏହି ବିଚାରାଳୟକୁ ସଶକ୍ତିକୃତ କରିବାକୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାବି କରିବା ସହ ମନ୍ତ୍ରୀଂମଣ୍ଡଳ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଭାଷା କମିଶନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ତଦନୁଯାୟୀ ପୁନଃ ନାମିତ କରିବାକୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାବି କରୁଛି ∣

ଓଡ଼ିଆ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକୁ ରୁଗ୍ଣ କରି ରଖିଥିବା ସରକାର ଓଡ଼ିଆରେ ଭଲ କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା କେବଳ ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲାଇବାପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ∣ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାବି କରୁଛି, ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଉ ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉ ଓ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାରଯାନର ସମାନ ସୁବିଧାସୁଯୋଗ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉ ∣

ଉପରୋକ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ଚାଲିରହିବ ଓ ଅଧିକ ପ୍ରସାରିତ ହେବ  ବୋଲି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡିଶା∣ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ, ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ, ଆବାହକ ଶ୍ରୀ ପବିତ୍ର ମହାରଥା, କୋର କମିଟି ସଭ୍ୟ ସର୍ବଶ୍ରୀ ଜାନକୀଶ ବଡ଼ପଣ୍ଡା , ନବକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଓ ନାରାୟଣ ଖୁଣ୍ଟିଆ ଏକ ପ୍ରେସ ଵିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ∣

Comments

One Comment

Post a comment
  1. Gajanan mishra #
    December 27, 2017

    ଜିଲ୍ଲା ବିଚାରପତି ଆଉ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ବିଚାରବିଭାଗୀୟ ଦଣ୍ଡପାଳଙ୍କୁ ଓଡିଆ ଭାଷା ଆଇନର ଖିଲାପକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାର କ୍ଷମତା ନ ଦେଲାଯାଏ କଳା ପତାକା ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିବ।

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS