ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ଉପରେ ମାଫିଆ ଆଖି? ଡ. ଡି ପି ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଦାଲତରେ ମାମଲା

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ଅପ୍ରକାଶିତ ହାତଲେଖା ଆତ୍ମଜୀବନୀର ଅସୀମ ଆୟକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ଅଛି । କାରଣ ଯେଉଁ ଜୀବନୀ ପ୍ରକାଶିତ, ତାହା ସମ୍ପାଦିତ ।

ସୃଜନିକାରେ ଏହାର ଫଟୋମୁଦ୍ରଣ ଆଂଶିକତଃ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଘଟଣାଟି ଅଦାଲତକୁ ଯାଇଛି । ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ଫେସବୁକ ପୃଷ୍ଠାରେ ଏହି ବିବାଦ ପାଇଁ ପ୍ରକଟିତ ଉଦ୍ବେଗ ଉପରେ ମତ ରଖି ମୁଁ ସୃଜନିକାକୁ ସମର୍ଥନ ଜ୍ଞାପନ କଲା  ପରେ ଅବଗତ ହେଲି କି , ଫେସବୁକରେ ଯାହା ଲେଖା ହୋଇଥିଲା କଥାଟି କେବଳ ତାହା ହିଁ ନୁହେଁ ।

ଏପରି ପ୍ରକାଶନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ଵର ତୋଳିଛନ୍ତି ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ନାତୁଣୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ଦତ୍ତ । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସାଇତା ହୋଇ ରହିଥିବା ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ହାତଲେଖା ପାଣ୍ଡୁଲିପିର ଫଟୋମୁଦ୍ରଣ ପାଇଁ ଡ.  ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ । ତାହାର କିୟଦଂଶ ସୃଜନିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇ ତହିଁର ସମ୍ପାଦକ ଡ. ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ହେଉ ବା ସୃଜନିକାର ହେଉ, ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ତାହାକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଇତି ରଖିଥିବା ମୀନାକ୍ଷୀଙ୍କ ଅଜ୍ଞାତରେ ।

ଦେବୀବାବୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି କି ପୁସ୍ତକ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଏହା ମିନାକ୍ଷୀଙ୍କର ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୁହେଁ । ଏଥିରୁ ଏହା ହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ମିନାକ୍ଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ, ସେହି ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଉପରେ ସେ ଯଦି ନିଜର ବା ସୃଜନିକାର ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ଜାରି କରାଇବେ, ତେବେ ତାହା ଦାବିଦାରହୀନ ସମ୍ପତ୍ତି ଦଖଲକଲା ପରି ହେବ । କେହି ତାକୁ ବିରୋଧ କରିପାରିବେନି । ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଭିଲେଖାଗାରର ସହନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ଦାସ ମହାପାତ୍ର । ଓଡ଼ିଶାର ଭାଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଫିଆ ମତାଣର ଏହା ଆଉ ଏକ ଆଉ ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ । ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ସନ୍ଦର୍ଭ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେବୀବାବୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଯେଉଁ ମାଫିଆ ମତାଣ ହୋଇଥିଲା ତାହା ମୋ ବହି ‘ମିଛ କେବେ ସତ ହୁଏନା’ରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି ।

ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆସିବା । ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକ ଉପରେ ଲେଖକୀୟ ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ବା ଲେଖକଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ଅବଶ୍ୟ  ଆଇନଗତ ଅବଧି ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ । ଯେଉଁ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇନାହିଁ , ଲେଖକଙ୍କ ପାଖରେ ବା ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପାଖରେ ଅପ୍ରକାଶିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି ତାହା କେବଳ ତାଙ୍କରି ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ତାହାକୁ ତାଙ୍କଠୁ ଫଟୋମୁଦ୍ରଣ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୀବାବୁ ତହିଁ ଉପରେ ନିଜର ବା ସୃଜନିକାର ସତ୍ତ୍ଵାଧିକାର ଠିଆ କରାଇବେ  କିପରି? ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ଅପ୍ରକାଶିତ ପାଣ୍ଡୁଲିପି, ଯାହା ତାଙ୍କ ନାତୁଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ଥିଲା, ତାହା କୌଣସି ବେୱାରିଶ ସମ୍ପତ୍ତି ନଥିଲା । ତେଣୁ ତାହା କାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ ବୋଲି କହିବା ମାଫିଆମୀ ଭିନ୍ନ କିଛି ବି ନୁହେଁ ।

ଅଧିକନ୍ତୁ, ତାହାର ଫଟୋମୁଦ୍ରଣ ପାଇଁ ଦେବୀବାବୁ ରାଜି ହେବାରୁ ମୀନାକ୍ଷୀ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସେହି କାମ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି (ସମ୍ବାଦ, ଅଗଷ୍ଟ ୧,୨୦୦୧୨୧) । ତେଣୁ ଦେବୀବାବୁ ଓ ତାଙ୍କ ସହ ଏହି କାମରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବା ଦାସମହାପାତ୍ରଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଥିଲା, ଫଟୋମୁଦ୍ରଣରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା, ତାର ଟିକିନିଖି ହିସାବ ସହ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଓ ତାର ଫଟୋମୁଦ୍ରିତ ଅବତାରକୁ ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ନାତୁଣୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା । ତାହା ନକରି  ଫୌଜଦାରୀ ଓ ଦେୱାନୀ – ଉଭୟବିଧ ଅପରାଧ କରିଛନ୍ତି ଏହି ଦୁଇବ୍ୟକ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାର ଭାଷାପ୍ରିୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ମାଫିଆମତାଣକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଉଚିତ । ମୁଁ କରୁଛି ଓ ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ନାତୁଣୀଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଦେଉଛି । 

Author: admin

ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ସୃଷ୍ଟିର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଏହାର ପରିଚାଳନା । ଏଥିପାଇଁ ୧୯୫୪ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାନସଭା ପ୍ରଣୟନ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ଦାପ୍ତରିକ ଭାଷା ଆଇନ (Odisha Official Language Act) । ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ ୨୦୧୫ ରେ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିରେ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଆଇନର ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତାବ ସହ ଏକ ଚିଠାବିଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ତାହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣତଃ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲେ ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଲିଥାନ୍ତା ଓ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ତା'ର ଭାଷା ଅଧିକାର ପାଇଥାନ୍ତା । ତାହା କରାଗଲା ନାହିଁ । ଓଲଟି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରି ପ୍ରମାଦପୂର୍ଣ ସଂଶୋଧନ ଦ୍ଵାରା ଆଇନଟିକୁ ଅକର୍ମଣ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡ଼ିଶା । ଏହି ୱେବସାଇଟ ସେହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନଭମଞ୍ଚ ।

1 thought on “ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ଉପରେ ମାଫିଆ ଆଖି? ଡ. ଡି ପି ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଦାଲତରେ ମାମଲା”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.