ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଆଂଦୋଳନର ଦୃଢ ସମର୍ଥକ, ଜନବିବେକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସମନ୍ତରା ଜୁନ ୨୫ରେ ଅନଶନ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ କରି ରାଜନୈତିକ ସରକାରଙ୍କ ଯଥୈଛାଚାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ପ୍ରଥମ ଅଣରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିବାଦର ଅୟମାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଲୋହିଆ ଏକାଡ଼େମୀରେ ସେ ଚଳାଇଥିବା ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ “ଉପବାସ-ସତ୍ୟାଗ୍ରହ” ପ୍ରତି ସବୁ ବର୍ଗର ଓଡ଼ିଆମାନେ ସମର୍ଥନ ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ୪୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୧୯୭୫ ଜୁନ ୨୫ରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଯେପରି ସାଧାରଣ ନାଗରିକର ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲା, ଠିକ୍ ସେହିପରି ଆଜି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ୨ୟବାର କ୍ଷମତାରୋହଣ ପରେ ନାଗରିକ ଅଧିକାର ବିପଦାପନ୍ନ ହୋଇଛି ।

“ସାଂସାଦୀୟ ସଂଖ୍ୟା ବଳ ଦ୍ଵାରା ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଆଇନ ପ୍ରଣଯନ ହୋଇଚାଲିଛି । ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ଜରିଆରେ ୧୯ କୋଟି ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ୩ୟ ଶ୍ରେଣୀ ନାଗରିକ କରିବା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହାର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରତିବାଦକୁ ଶାସକ ଦଳ ଓ ଶାସକ ସହ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ । ସେଥିପାଇଁ ୪ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଛାତ୍ରନେତ୍ରୀ ସଫୁରା ଜରଗରଙ୍କ ସମ୍ରଟ ବହୁ ଜମିଆମିଳିଆ ଜେ ଏନ୍ ୟୁ ଛତ୍ର ନେତା-ନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୋଲିସ ଦ୍ଵାରା । ସେହିପରି, ମିଥ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦଳିତ-ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ତଥା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମରତ ପ୍ରଫେସର, ଓକିଲ, ଲେଖକ, ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ଗଣଆନ୍ଦୋଳନ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଛି । ଭିନ୍ନ ମତ ଦେଉଥିବା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଘୃଣା ରାଜନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କ କଣ୍ଠରୋଧ କରିବାକୁ ଏପରି ଦମନ ଚଳାଇଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।”

କରୋନାମହାମାରୀ ଆଳରେ ଯେଉଁ ଲକ୍ଦଉନ ଜାରି କରାଯାଇଛି ତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ପରି ଉପଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

“ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ତାହା ବନ୍ଦୀ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଦେଶୀ-ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ହାତରେ ଆମ ଦେଶର ଜମି, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଖଣି ଲୁଟ ପାଇଁ ଦୁଆର ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି । ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବାଟରେ ଅଧ୍ୟଦେଶ ଜାରି ହୋଇଛି ଆମ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ସମ୍ପଦ ହସ୍ତାନ୍ତର ପାଇଁ । ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ଛଡ଼ାଇନିଆଯାଇଛି । ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନକୁ ଅକାମି କରିବାକୁ ଚିଠା ବିଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।”

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାବ୍ୟାପୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର-ସମ୍ବିଧାନ ସୁରକ୍ଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ  ବୋଲି  ସୁଚାଇ ଦେଇ , ଶ୍ରୀ ସମାନ୍ତରା ଲୋକଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ ଓ ଜଣାନ୍ଦୋଳନାମାନଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମନ୍ଵୟ ତରଫରୁ ନିମ୍ନ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି –

୧ – ସଫୁର ଜାରଗର ସମେତ ମିଥ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜେଲରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାର କର୍ମକର୍ତ୍ତାବୃନ୍ଦ, ଶ୍ରମିକନେତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ ସୁଧା ଭାରଦ୍ଵାଜ, ପ୍ରଫେସର ଆନନ୍ଦ ତୁଟୁଲମ୍ବରରେ, ପ୍ରଫେସର ସୋମ ସେନ, ପେୟାଫେସର ରୋନା ୱିଲସନ, ମାନବିକ ଅଧିକାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଗୌତମ ନଭଲଖ, କବି ବରବରା ରାଓ, ଆଡଭୋକେଟସୁରେନ୍ଦ୍ର ଗଡ଼ଳିଙ୍ଗ, ଆଦିବାସୀ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମହେଶ ରାଉତ, ଭେର୍ନନ ଗଂସ୍ଲେଭ, ଆଡଭୋକେଟ ଅରୁଣ ଫେରାଇରା ଓ ସାମ୍ବାଦିକ ସୁଧୀର ଧାଓଲେଙ୍କୁ କାରାଗାରରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଉ ;

୨- ଭିନ୍ନ ମତବାଦୀ ଓ ସଙ୍ଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଉପରେ ଦମନ ବନ୍ଦ ହେଉ;

୩- ମାନବିକ ଅଧିକାର ଓ ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନ୍ୟାୟୋଚିତ ଆର୍ଥିକସମତାଭିତ୍ତିକ ବିକାଶ ନୀତି ପ୍ରଚାଳନ କରାଯାଉ ଓ ସାମ୍ବିଧାନିକ ତଥା ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଉ ।

 

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.