ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଫେସ ବୁକରେ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକଶ ପାଇଛି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ନାମରେ । ତାହା ଏହିପରି :

ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡିଶା ଶାସନ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ଫଳରେ 878 ଦିନରେ ବିଧାନ ସଭାରେ ଭାଷା ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ହୋଇଥିବାରୁ କଳାପତାକା ଓ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ସମସ୍ତ ଭାଷା ଯୋଦ୍ଧା ଙ୍କୁ 29/01/2019 , ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସକାଳ 10.30 , ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜୟଦେବ ଭବନ ଠାରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ | ସମସ୍ତ ଭାଷା ଯୋଦ୍ଧା ମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ଏହି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ – ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ , ଓଡିଶା .ଯୋଗାଯୋଗ – ଅଧ୍ୟକ୍ଷ , ଚକ୍ରଧର ମହାନ୍ତ ,ସଭାପତି , ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ -7978671274 , ଆବାହକ ,ପବିତ୍ର ମହାରଥା -9437028874 , ନବକିଶୋର ପ୍ରଧାନ -7606063673,

ଏଥିରୁ ଏହାହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ, ପବିତ୍ର ମହାରଥା, ନବକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଓ ଚକ୍ରଧର ମହାନ୍ତ – ଏହି ଚାରିଜଣଯାକ ଲୋକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନକୁ ସଂଶୋଧନ ଆଳରେ ଯେପରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ତାହାର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ! ଏବଂ ଏହି କର୍ମରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ନାମ ଅନଧିକୃତ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ।

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ମୁଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି , ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନର ତ୍ରୁଟି ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ମୁଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ସପକ୍ଷରେ ଜନମତ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ । ଏହା ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅନପୌଚାରୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ । କୌଣସି ଆଇନ ବା ନିୟମାବଳୀ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଣୟନ କରିନଥିଲି କି କରିନାହିଁ । ଚକ୍ରଧର ମହାନ୍ତ ଯାହାଙ୍କ ଟେଲିଫୋନ ନମ୍ବର ଏମାନେ ଦେଇନାହାନ୍ତି , ଜଣେ ଆର୍ଥନୀତିକ ଅପରାଧୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି କରିବାକୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଦାଲତରେ ମକଦ୍ଦମା ଚାଲିଛି । ସେ କେଉଁ ଆଇନ ବଳରେ ମୁଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଗଲେ ତାହା ବିଚାର ସାପେକ୍ଷ ।

ଶତପଥୀ ଓ ମହାରଥାଙ୍କୁ ମୁଁ ଏହି ଅନପୌଚାରୀକ ସଂଗଠନର ସଭାପତି ଓ ଆବାହକ ପଦବୀ ଦେଇଥିଲି । ଏମାନେ କେହି ଯଦି ମୋତେ ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥାନ୍ତେ ଏକା ଏକା କଳାପତାକା ଧରି ମୁଁ ଚାଲିଥାନ୍ତି , କାରଣ ତାହା ହିଁ ଥିଲା ମୋର ଯୋଜନା । ଏମାନେ ମୋ ପ୍ରତି ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଥିଲେ ଓ ମୋତେ ଦେଇଥିବା କଥା ଅନୁସାରେ ଶତପଥୀ ପ୍ରତିଦିନ କଳାପତାକା ଧରିବାକୁ ସାଥୀ ଯୋଗାଡ଼ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଖବରକାଗଜକୁ ପ୍ରତିଦିନର ଖବର ପଠାଉଥିଲେ ମହାରଥା ।

ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ କଳାପତାକା ଧରୁଥିଲେ, ସେମାନେ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ନିଶ୍ଚୟ ନମସ୍ୟ । ମାତ୍ର ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ଵାସଘାତକତା କରି ଏ ଦୁହେଁ ନିଜ ସ୍ଵାର୍ଥ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୧୬ ତାରିଖରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ ରହିଲା ବୋଲି ପ୍ରେସକୁ ବିବୃତି ଦେଲେ । ଏମାନଙ୍କ ଅବୈଧ ଆଚରଣ ଉପରେ ମୁଁ ତହିଁପରଦିନ ଆଲୋକପାତ କରିଛି ।

ସେହିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋର ଚାଟୁକାର ଥିବା ଏହି ଦୁଇ ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ଦିନଠାରୁ ହଠାତ ମୋର ନିନ୍ଦୁକ ହୋଇଗଲେ । ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ସ୍ମରଣିକା ପାଇଁ ସଂଗୃହିତ ବିଜ୍ଞାପନ-ପ୍ରସୂତ ବହୁ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତୋଷରପାତ କରି ମହାରଥା ଧରାପଡ଼ିଲା ପରେ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ହିସାବ ମାଗିଲି, ସେ ଶତପଥୀଙ୍କୁ ଧରାଧରି କରି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେବାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର କଲେ ଓ ଏକଥା ଗୋଇନ୍ଦାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଅବଗତ ହେଲେ ପରେ ନବୀନ ବାବୁ ତାଙ୍କ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏ ଦୁହିଁଙ୍କୁ କରାୟତ୍ତ କରିବାରେ ସଫଳ ହେଲେ ।

ଉଡ଼ା ଖବର ହେଲା, ଏ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସୁପାରୀ ଦିଆଯାଇ ତହିଁର ଅଗ୍ରିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଜୁଲାଇ ୧୫ରେ ଓ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କଥା ପକ୍କା କରିସାରି ଏ ଦୁହେଁ ନବକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଓ ଜାନକୀଶ ବଡ଼ପଣ୍ଡା ନାମକ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧରି ଜୁଲାଇ ୧୬ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଯାଇ ଆଲୋଚନାର ନାଟକ କରିଥିଲେ ।

ମୋତେ ଯେତେବେଳେ ଏକଥା ଏମାନେ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ ମୁଁ ପଚାରିଥିଲି ,”ମୋତେ ନ ଜଣାଇ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନ କଲେ କାହିଁକି ଓ କି ଆଲୋଚନା ହେଲା?” ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ କହିଥିଲେ, “ସାର, ଆଜିଯାଏଁ ଆପଣଙ୍କ ସବୁ କଥା ଆମେ ମାନିଆସିଛୁ , ଆଜି ଆପଣ ଆମର ଏଇ ଗୋଟିକ କଥା ମାନନ୍ତୁ” । ମୁଁ କହିଥିଲି – “ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଉ ଏହା ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ,ଯାହା ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲା ପରେ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇହେବ ।” କିନ୍ତୁ ଏମାନେ ସତେ ଯେମିତି ସୁପାରୀ ଲୋଭରେ “କୁଳଗଉରବ ବାରି ନ ପାରନ୍ତି ଆରତେ ସଫରୀନୟନା” ପରି ଚଟାପଟ ଘୋଷଣା କରିଦେଲେ କି, ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ ହେଲା !

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଏପରି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନଥିଲା । କାରଣ ମୁଁ ତାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ । ଏପରି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୋ ଜ୍ଞାତସାରରେ ହୋଇନଥିଲା । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଭିଯାନ ଯଥାପୂର୍ବ ଚାଲିଥିଲା ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏଯାଏଁ ଚାଲିଛି । ଏମାନଙ୍କୁ ପୋଷା ମନାଇ ନବୀନବାବୁ ଆମ ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନ ଯେପରି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅକାମୀ ହୋଇଯାଏ ସେହିପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଖଂଜିଛନ୍ତି ଆଇନଟିର ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ । ଅଥଚ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିକୁ ପ୍ରତାରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହିମାନଙ୍କୁ ଧରି ସଂଶୋଧନ ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଛନ୍ତି ।

ମୋତେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ହେଲା, ଭାଷା ଆଇନ ପ୍ରେକ୍ଷାପଟରେ ନବୀନବାବୁଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରି ଏମାନେ ଓଡିଶା ତମାମ ବୁଲି ବୁଲି ପ୍ରଚାର କରିବେ ଯେ, ନବୀନବାବୁ ଭାଷା ଆଇନକୁ ସଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି ତାହା ନବୀନବାବୁଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର । ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ଚରଣ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏମାନଙ୍କ ଉତ୍ସବ ପାଳନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଉପରୋକ୍ତ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇ, କଳାପତାକାଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଦାମୀ ଉପହାର ସହ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ ଓ ଭାଷା ଆଇନ ସଠିକ ଭାବେ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତା ଯିବ । କିନ୍ତୁ ବସ୍ତୁତଃ ଏହା ହେବ, ଭାଷା ଆଇନକୁ ନବୀନବାବୁ ଯେମିତି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ତହିଁର ଉତ୍ସବ ପାଳନ ।

ଓଡ଼ିଶାର କବି ଓ ଲେଖକ ସମୁଦାୟ ଏତେ ପରିମାଣରେ ସରକାରୀ କୃପାପୁଷ୍ଟ ଓ ସରକାରୀ କରୁଣା ପାଇଁ ଲାଳାୟିତ ଯେ, ଏ ସମସ୍ତ କଥା ଜାଣି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ପାଟି ଫିଟାଇବାକୁ ସାହସ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଓଡ଼ିଆଟିଏ ଜାଣିପାରୁନି , ସରକାରୀ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ହେତୁ କିପରି ତା ଭାଷାଜନନୀ ତା ରାଜ୍ୟରେ ତାର ପ୍ରାଥମିକତା ହରାଇଛି ଏବଂ ତଦ୍ଦ୍ଵାରା କିପରି ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ସୃଷ୍ଟିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପଣ୍ଡ ହୋଇଚାଲିଛି ।

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.