ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ସମ୍ଵାଦ-ବିତର୍କ : ଦେବୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମିଥ୍ୟା ବୟାନ ଉପରେ ଅସିତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଆଲୋକପାତ
ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ନିଜ ଶୁଭ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ଆଦର୍ଶନିଷ୍ଠ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ଓଡ଼ିଶାର ବୁହତ୍ତମ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ‘ସମ୍ବାଦ’ ଯେଉଁ ମହାନ ସମ୍ପାଦକୀୟ ରଖିଥିଲେ ତାହା ଭାଷା ପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇଥିବା ଡ଼. ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଷର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲା ! “ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ସମ୍ପର୍କରେ” ଶିରୋନାମାରେ ସେ ନିଜର ରୋଷ ବର୍ଷିଥିଲେ ‘ସମ୍ବାଦ’ର ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ଓ ମୋ ଉପରେ ∣

ସୌମ୍ୟବାବୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର “ପୃଷ୍ଠପୋଷକ” ସାଜିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଓ ଏପରି ଅଭିଯୋଗର କାରଣ ବଖାଣିବାକୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ନିଜର ବାର୍ଷିକ ବିଶେଷଙ୍କର ସମ୍ପାଦକୀୟଟିକୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର “କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି”, କେବଳ ନୁହେଁ, “ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଚାରିଜଣ ଅଭିଯାନକାରୀଙ୍କ ଫଟୋ ଓ ନାଁ ଛପାଉଛନ୍ତି” ଏବଂ “29 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଛଅ ସ୍ତମ୍ଭ ଶୀର୍ଷକ ଦେଇ ଏକମାତ୍ର ସମ୍ବାଦ ‘ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଷା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଲେ ସଂଗ୍ରାମ ସଫଳ ହେବ’ ଶୀର୍ଷକ ଦେଇ କଳାପତାକାଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କର ମୁଖପତ୍ରର ଶୁଭ ଉନ୍ମୋଚନ ଫଟୋ ସହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ∣”

ମୋ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସୁପାରିଶ ହେତୁ ମୁଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲି ଓ ଭାଷା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ପାଇଁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଯେଉଁ ଦାବି କରୁଛି ତାହା ମୌଳିକତଃ ତାଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବ ∣

ଗତ 14 ତାରିଖରେ ନିଜ ସମ୍ପାଦକୀୟ ସହ ଦେବୀ ବାବୁଙ୍କ ଲେଖାଟିକୁ ପାଠକସମୁଦାୟ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖି ସମ୍ବାଦ ସମ୍ପାଦକ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସମ୍ପାଦକୀୟ କୃଷ୍ଟିର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ ∣ ସୁଖର କଥା ଏହା ଏକ ବିତର୍କର ରୂପ ନେଇଛି ∣ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ସୁଖ୍ୟାତ ଲେଖକ, ସ୍ତମ୍ଭକାର, ‘ସାହିତ୍ୟ ମହାଭାରତ’ର ଶ୍ରୀସଞ୍ଜୟ, ସଂସ୍କୃତି-ଗବେଷକ ଅସିତ ମହାନ୍ତି ଦେବୀ ବାବୁଙ୍କ ମିଥ୍ୟା ବୟାନ ଓ ଅଭିସନ୍ଧି ଉପରେ ସମ୍ୟକ ଆଲୋକପାତ କରିଥିବା ବେଳେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟମାନ୍ୟତା ବ୍ୟାପାରରେ ସେ କରିଥିବା ଆଚରଣ କିପରି ଥିଲା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ସମ୍ଵାଦ-ବିତର୍କରେ ଅକ୍ଟୋବର 19ରେ ∣ ଏହି ପ୍ରତିବେଦନର ଐତିହାସିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏଠାରେ ଏହା ସ୍ଥାନିତ ହେଉଛି ∣

ଏଥିସହ ସମ୍ବାଦର ଅକ୍ଟୋବର ଚଉଦ ତାରିଖର ଉପସ୍ଥାପନା ଅନୁଧ୍ୟେୟ ∣

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS