ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଲଜ୍ଜା ! ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ବନ୍ଦ ହୋଇ ସାରିଛି ବୋଲି ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇ ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ, ପବିତ୍ର ମହାରଥା ଓ ତାଙ୍କଦ୍ଵାରା ଦିଗଭ୍ରଷ୍ଟ ମୁଷ୍ଟିମେୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଏକ ଘୋର କ୍ଷତିକାରକ ସଂଶୋଧନକୁ ପୁନଶ୍ଚ ସ୍ଵାଗତ ଜଣାଇ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ନାମ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଦୁରୁପଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ଏହି ତୋଷାମଦିଆମାନେ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ଉକ୍ତି “ତୋଷାମଦିଆର କୁକୁର ପ୍ରକୃତି ଅଇଁଠାପତରେ ଧ୍ୟାନ” ବୁଝିପାରିବେ କି ନାଁ କିଏ କହିବ? ଏମାନେ ଏତିକି ବୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ପୋଷାମାନି ୧୬.୭.୨୦୧୮ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏମାନେ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛି ବୋଲି ଏହି ପରି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ତାହା ଏମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ବହିର୍ଭୂତ ଥିଲା ବୋଲି ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି ଓ ସେହିଦିନଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ଅନନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି ।

ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନମାନେ ପ୍ରତିଦିନ କଳା ପତାକା ଅଭିଯାନ ଚଳାଇ ଭାଷା ମାଆର ସ୍ଵାର୍ଥ ପାଇଁ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିଚାଲିଛନ୍ତି ଓ ଏହି ଚାପରେ ସରକାର ୨୦୧୮ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପୁଣି ଥରେ ଭାଷା ଆଇନ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି ଓ ୨୦୧୯ରେ ନିଯମାବଳୀ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ହୋଇଛି ଲାଗିରହିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଭାବରେ ।

କିନ୍ତୁ ଏକୁ ବି ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହୁଁ । ୨୦୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ଭାଷା ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇ ସେହି ପ୍ରମାଦପୂର୍ଣ ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ଖଞ୍ଜା ହୋଇଥିବା ୪କ ଧାରାର ବିଲୋପନ ନ ହେଲେ ଏବଂ ୨୦୧୬ ନିଯମାବଳୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇ ୨୦୧୫ରେ ମୁଁ ଦେଇଥିବା ବିଧାନ ଅନୁରୂପେ ନିୟମାବଳୀ ପ୍ରଣୀତ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ନ ହେଲେ ଆମ ଭାଷା କେବେ ବି ବିପଦମୁକ୍ତ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏମାନଙ୍କୁ ପୋଷା ମନାଇଲା ପରେ ମୁଁ ଦେଇଥିବା ବିଧାନକୁ ଲୋକ ଚକ୍ଷୁରୁ ଲୁଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋପନ ଆଦେଶରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୱେବ ସାଇଟକୁ ସରକାର ଅଚଳ କରି ଦେଇଥିଲେ । ଗତମାସ ୧୭ ତାରିଖରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଦ୍ଵାରା ଆହୂତ ମାତୃଭାଷାପ୍ରେମୀ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ୟାପକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇ ତୁରନ୍ତ ତାହାକୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲଭ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହେବା ପରେ ସରକାର ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ଉପରୁ ନିଷେଧାଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ । ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଏବେ odia.odisha.gov.in ଖୋଲି ତା ଭିତରେ ମୁଁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିଯମାବଳୀ ଦେଖିପାରିବେ, ଯାହାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ପାଇଁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ବିଶ୍ବାସଘାତକମାନଙ୍କୁ ଥୋପ ଗିଳାଇଥିଲେ ।

ମୁଁ ଲଜ୍ଜିତ ଯେ, ଏମାନେ ଏକଦା ମୋର ସହକର୍ମୀ ଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କ ବିଷାକ୍ତ ଚରିତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ମୋତେ ବହୁ ବନ୍ଧୁ ସତର୍କ କରାଇଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏମାନେ ମୋର ଏତେ ଅନୁଗତ ଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ବିଶ୍ଵାସ କରିପାରୁନଥିଲି ଯେ, ଭିତରେ ଭିତରେ ଏମାନେ ନିଜ ଅର୍ଥୀକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଶ ହାତ ମିଳାଇ ଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କ ମୋତେ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଥିବା ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ କଥା ମୁଁ ଯଦି ମାନିଥାନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନିଜ ଆନ୍ଦୋଳନ କହି ଏବେ ବି ଏମାନେ ଏତେ ନିର୍ଲ୍ଲଜ ଭାବେ ଓଡ଼ିଆ ବିରୋଧୀ ଏକ ସରକାରୀ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଏପରି ସ୍ଵାଗତ ଜଣାଇ ନଥାନ୍ତେ ।

ପ୍ରିୟ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ, ଆମ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଠିକା ନେଇଛନ୍ତି । କଣ ସଂଶୋଧନ ହେଲା ଏମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଏମାନଙ୍କୁ ମୁଁ ବାରମ୍ବାର ଖୋଲା ବିତର୍କକୁ ଆହ୍ଵାନ କରିଛି । ଏମାନେ କେବେ ବିତର୍କକୁ ଆସିନାହାନ୍ତି । ମୁଁ ଯେଉଁ ବିଧାନ ପ୍ରସ୍ତାବ କରିଥିଲି ତଦନୁଯାୟୀ ୨୦୧୬ ମଇ ମାସରେ ସରକାର ଆଇନ ସଂଶୋଧନ କଲେ । ମାତ୍ର ମୁଁ ଦେଇଥିବା ନିୟମାବଳୀକୁ ବିଧିଭୁକ୍ତ ନ କରିବା ପାଇଁ ସେ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ ତାରିଖରେ ଯେଉଁ ନିୟମାବଳୀ କଲେ ତହିଁରେ ଆମ ଭାଷାକୁ ମାରିଦେବାର ବୀଜ ରୋପିତ ହୋଇଥିଲା । ତାକୁ ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିରୋଧ କରିବା ଫଳରେ ୨୦୧୮ରେ ମୂଳ ଆଇନଟିକୁ ଖର୍ବ କରିବା ପାଇଁ ଭାଷା ଆଇନର ସଂଶୋଧନ କରାଗଲା ଓ ତହିଁରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟିକୁ ମୁଁ ଧରା ପକାଇ ଦେବା ଫଳରେ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ମାୟାଜାଲରେ ପବିତ୍ର-ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଯୋଡ଼ିଙ୍କୁ କଏଦ କରି ଆମ ଜାତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ନୀତି ଉପରେ ମୁଁ ତ bhashaandolan.com ଓ orissamatters.com ତଥା ଏହି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟପ୍ରମାଣଭିତ୍ତିକ ଆଲୋଚନା ରଖୁଛି । ଆହୁରି ବି ରଖିବି , କାରଣ ଆମ ଭାଷା ଆମ ମା ଓ ତାକୁ ବିପଦମୁକ୍ତ କରିବା ଆମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ।

ଡ॰ ଅଶୋକ ମିଶ୍ର , ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, କମଳ ଲୋଚନ ନାୟକ, ଗିରିଜାକାନ୍ତ ମିଶ୍ର, ଅର୍ଜୁନ ଚରଣ ସାମନ୍ତରାୟ, ଧ୍ରୁବ ଚରଣ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର କର୍ମରତ ସଭାପତିମଣ୍ଡଳୀ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ତଞ୍ଚକତା ଉପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଅବଗତ କରାଇବ ।

ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଦିଦିନ ତଳେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ମୋର ଏହି ଭିଡିଓଟି ଦେଖନ୍ତୁ ଓ ଏହି ଚାଣୁର ମୁଷ୍ଟିକ ଯୋଡ଼ିଙ୍କ କବଳରୁ ନିଜ ଭାଷା ଜନନୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ କଳା ପତାକା ଅଭିଯାନକୁ କିପରି ସମ୍ପ୍ରସାରିତ କରାଯିବ ସେଥିପାଇଁ ମନ ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ ।

ମା ଓଡ଼ିଶାର ଏବଂ ମାତୃଭକ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଜୟ ହେଉ ।

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.