ନିଉଜ ସିଣ୍ଡିକେଟ

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦୁଇ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ପୋଷା ମନାଇ ଓଡ଼ିଶାର ଓଡ଼ିଆବିଦ୍ଵେଷୀ ସରକାର ଭାବିଥିଲେ, ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାଙ୍ଗିଯିବ ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ମାଆକୁ ବିପତ୍ତିମୁକ୍ତ କରିବାପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଶେଷ ସଂଗ୍ରାମ ସରିଯିବ । ତାହା ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଓ କତିପୟ ଆତ୍ମକୈନ୍ଦ୍ରିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଛାଡି ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଛି ।

ଓଡ଼ିଆ ଜାତିକୁ ତାର ଭାଷା ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନରେ ଯେଉଁ ପ୍ରମାଦପୂର୍ଣ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି ତହିଁର ବିଲୋପନ ଏବଂ ସୁଭାଷ ବାବୁ ଦେଇଥିବା ନିଯମାବଳୀ ବିଧିଭୁକ୍ତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନିରୂପଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମାତୃଭାଷାପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଆଂଦୋଳନର ସଭାପତିମଣ୍ଡଳୀ ପକ୍ଷରୁ ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ଭୂବନେଶ୍ଵରସ୍ଥ ଲୋହିଆ ଏକାଡ଼େମୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ୪ଟି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସଂବାଦ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଭାଷା ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ତା ପ୍ରଭାବରେ ତିନି ତିନି ଥର ଆଇନଟିର ସଂଶୋଧନ ସରିଯାଇଥିବା ପଞ୍ଚଦଶ ବିଧାନସଭା କାଳରେ ହିଁ ଘଟିଛି ଏବଂ ସେହି ବିଧାନସଭା ହିଁ ଆଇନଟିର ଭୁଲ ସଂଶୋଧନ ଘଟାଇବାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ତହିଁର ତାତ୍ତ୍ଵିକ ଓ ତଥ୍ୟନିଷ୍ଠ ଚିତ୍ର ରଖିଛନ୍ତି ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ‘ସରିଯାଇଥିବା ବିଧାନସଭା ଓ ଆମ ଭାଷା’ ଶୀର୍ଷକ ପୁସ୍ତକରେ । ଏହି ଅବସରରେ ପୁସ୍ତକଟି ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଥିଲା ବିଶ୍ଵପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାନବଅଧିକାରବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା, ବିଶ୍ବବିଖ୍ୟାତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଅଶୋକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ,ଅଧ୍ୟାପକ ବିଶ୍ବରଞ୍ଜନ ଓ ଅଧ୍ୟାପକ କମଳାପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅମୂଲ୍ୟ ଗହଣରେ । ସଭା କକ୍ଷରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ପ୍ରଥମ ପରମର୍ଶଦାତା ସୁବିଖ୍ୟାତ ପରିବେଶବିତ୍ ବିଶ୍ଵଜିତ ମହାନ୍ତି, ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ସଭାପତି ମଣ୍ଡଳୀ ସଦସ୍ୟ ସର୍ବଶ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନ ଚରଣ ସାମନ୍ତରାୟ, କମଳଲୋଚନ ନାୟକ, ଗିରିଜକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ସର୍ବଶ୍ରୀ ଅଶୋକ ପରିଡ଼ା ,ବିଚିତ୍ର ମହାପାତ୍ର, ସଞ୍ଜୟ ସାହୁ, ବୀରକିଶୋର ବେହେରା, ପ୍ରଫେସର ଗୁରୁ ଚରଣ ଜେନା, ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସାସମଲ,ନାଗେନ କୁମାର ନାୟକ, ଆଶାରାଣୀ ମିଶ୍ର, ବିବେକାନନ୍ଦ ଦାଶ, ବିଶ୍ଵଜିତ ଲେଙ୍କା, ପ୍ରଫେସର ମନୋରଞ୍ଜନ ଦାସ, ସାରଦା ପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର, ସରଳ ଦାସ, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ, ଶିଶିର ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି, ପୂଜା ଦାସ, ଭୁବନମୋହନ ମହାନ୍ତି, ଶିଶିର କୁମାର ସାହୁ, ହରେକୃଷ୍ଣ ଦଳବେହେର, ବିବୁଧେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାଧର,ପ୍ରଫେସର ଗୀତା କାନୁନଗୋ, ସୌଭାଗ୍ୟ ମହାନ୍ତି, ହରେକୃଷ୍ଣ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଲଡୁକିଶୋର ପଢିଆରୀ , ଜଗନ୍ନାଥ ସ୍ଵାଇଁ, ତପନ ସାହୁ, ପୂର୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଗିରିଜା ପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସଂବିତ ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ସେଠୀ, ଅଶ୍ଵିନୀ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଅଧ୍ୟାପକ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ସିପିଏମ ନେତା ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ, ବୈପ୍ଳବିକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ତୁଷାରକାନ୍ତ ଶତପଥୀ, ନିରାକାର ସାହୁ, ସଂସାରୀ ସାହୁ, ସାଗର କୁମାର ଜେନା, ରାକେଶ ରଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା, ରାମଶଙ୍କର, ବିଶ୍ବଭୂଷଣ ମହାପାତ୍ର, ଇଂ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ବେହେରା, ବିମ୍ବାଧର ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ, ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର , ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ସାହୁ, ବିଶ୍ଵଜିତ ରାଉତ, ସୁବ୍ରତ କୁଣ୍ଡୁ, ଭୁବନ ଚାନ୍ଦ ହାତୀ, ମଧୁସୂଦନ ଛୋଟରାୟ , ନରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ, ବିଜଯ କେତନ ଶତପଥୀ ,ଦେବିପ୍ରସନ୍ନ ନାୟକ, ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସ୍ଵାଇଁ, ଇଂ ସୁବୋଧ କୁମାର ଢଳ, ଅମିତ ଅଭିଜିତ ସାମଲ, ରଞ୍ଜନ କୁମାର ସାହୁ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ।

ଏଠାରେ ଏହି ଐତିହାସିକ ସମ୍ମିଳନୀର ସାମାନ୍ୟ କେତେକ ଫଟୋ ଚିତ୍ର –

(କେତେକ ସକ୍ରିୟ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ)

(ସଭା କକ୍ଷରେ ସମବେତ ମାତୃଭାଷାପ୍ରେମୀ)

(ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭିତ୍ତିପତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା)

(ସରିଯାଇଥିବା ବିଧାନସଭା ଓ ଆମ ଭାଷା ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ)

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS