ନିଉଜସିଣ୍ଡିକେଟ

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭାଷାରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନର ଜୀବନରେ ଜୁଲାଇ ୧୭ ଏପରି ଏକ ଦିନ, ଯାହା ଅଶେଷ ଗୁରୁତ୍ଵ ବହନ କରେ । ଆଜକୁ ବର୍ଷକ ତଳେ, ୨୦୧୮ର ଜୁଲାଇ ୧୬ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିଯୁକ୍ତ ସୁପାରି ଘାତକମାନେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଛୁରୀ ମାରି ମୃତପ୍ରାୟ କରିଦେଇଥିଲେ; କିନ୍ତୁ ଓଡିଆ ଜାତି ତା ଭାଷା ଜନନୀ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ି ଠିଆହେଲା ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ । ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଭାଷା ଅଧିକାର ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଗ୍ରହମୁକ୍ତ ହୋଇଗଲା । ସରକାର ପୁଣି କିଛି ଛଦ୍ମ ଘାତକ ପଠାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପାରିଲେନି । ଆପେ ଆପେ ପଳାଇଲେ । ତେଣୁ ଜୁଲାଇ ୧୭ ହେଉଛି ଗ୍ରହମୁକ୍ତ ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ଜନ୍ମ ଦିବସ । ଏହି ଦିବସର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂରଣୀ ଅବସରରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ସଭାପତିମଣ୍ଡଳୀ ଦ୍ଵାରା ଆହୁତ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଭାଷାପ୍ରେମୀମାନେ ଭୁବନେଶ୍ବରସ୍ଥ ଲୋହିଆ ଏକାଡେମୀ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜୁଲାଇ ୧୭ ତାରିଖରେ ସମବେତ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନର ସମ୍ପୂର୍ଣ ତ୍ରୁଟିଶୂନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା ପାଇଁ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ୪ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏଥିପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ନିଜ ନିଜ ଅଭିମତ ବଳରେ ଏହାକୁ ସାର୍ଥକ କରିଥିବା ମାତୃଭାଷାପ୍ରେମୀମାନେ ହେଲେ –

(ଅଶୋକ ପରିଡ଼ା), (ଭୁବନମୋହନ ମହାନ୍ତି), (ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ନାୟକ), (ଗିରିଜକାନ୍ତ ମିଶ୍ର), (କମଳଲୋଚନ ନାୟକ),(ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାୟକ), (ଲିଙ୍ଗରାଜ ସ୍ଵାଇଁ), (ରାମାଶଙ୍କର),(ସାରଦା ପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର),(ତୁଷାରକାନ୍ତ ଶତପଥୀ) ।

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.