ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଅର୍ଥଲୋଭର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତି ବିଶ୍ଵାସଘାତକତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପବିତ୍ର ମହାରଥା ମୋର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ଅନୁଚର ଥିଲେ ଓ ମୋ ଘରେ ପୁତ୍ରବତ୍ ଚଳପ୍ରଚଳ ହେଉଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ଅଫିସିଆଲ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ ଆକ୍ଟର ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିବା ଭାଷା ସଂଗ୍ରାମ ସମିତିର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା କବି ଶଙ୍କର ପରିଡ଼ା ଏକ ସାହିତ୍ୟସଭାରେ ଥରେ କବିସୁଲ୍ଲଭ ଠାଣିରେ କହିଥିଲେ, ସୁଭାଷବାବୁ ତାଙ୍କ ଗାଡ଼ିର ବାହକଙ୍କୁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ଆବାହକ କରି ନିଜ ପାଇଁ ଓ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେତେବେଳେ ମୁଁ ହସି ଦେଇଥିଲି, ଏତେବେଳେ ଭାବୁଛି ସେ ସତ କହିଥିଲେ ।

ଯାହା ହେଉ, ଯେତେବେଳେ ସେ ମୋର ଅନୁଗତ ଅନୁଚର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ, ସେହି ସମୟର ଏକ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥ୍ୟ ମୁଁ ଏବେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବି ।

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଯୁକ୍ତି-ସନ୍ଦର୍ଭକୁ ତଦାନୀନ୍ତନ ସାଂସଦ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ସ୍ଵାର୍ଥ ପାଇଁ ଚୋରି କରି ନିଜସ୍ଵ ଲାଭରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଡଃ ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ସୁବ୍ରତ ପୃଷ୍ଟି ତଥା ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗକୁ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ଅସଲ ରୂପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରୁଥିଲି ଦୈନିକ ସର୍ବସାଧାରଣ କାଗଜରେ, “ମିଛ କେବେ ସତ ହୁଏନା” ଶୀର୍ଷକ ନିବନ୍ଧନିଚୟରେ ।  ସେତେବେଳେ, ସେହି ସରକାରୀ ସନ୍ଦର୍ଭର ଭିତ୍ତିପତ୍ର ଲେଖକ ଭାବେ (ଅସିତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ “ସାହିତ୍ୟ ମହାଭାରତ”) ନିଜକୁ ଜାରିକରିଥିବା ଡଃ ନଟବର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ଟେଲିଫୋନରେ ଜେରା କରିଥିଲେ ପବିତ୍ର ମହାରଥା ଓ ତାହାର ରେକର୍ଡ ମୋତେ ଇ-ମେଲ୍ ଯୋଗେ ପଠାଇ ଥିଲେ । ତହିଁରେ ପବିତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ କେବେ ଫାଲତୁ କଥା କହନ୍ତିନାହିଁ ; ବିନା ପ୍ରମାଣରେ କିଛି ଲେଖନ୍ତିନାହିଁ  ଏବଂ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ପ୍ରଥମେ ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଠଗଡ଼ରେ ଚଳାଇଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ସହ ମିଶି ସମାଜ କାଗଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଳାପତାକା ପଟୁଆର ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ହୋଇଥିଲା ।

ସେହି ପବିତ୍ର ମହାରଥା ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ପାଣ୍ଠି ତୋଷରପାତ କରି ତାଙ୍କ ଅପରାଧ ଉପରୁ  ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଏଡ଼େଇବା ପାଇଁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ନାଟକ ଚଳାଇଛନ୍ତି ଓ ସର୍ବବିଧ ଅସାଧୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି । ଅଥଚ, ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ହିସାବ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ସତ୍ୟର ନିକଟତର ହେବାପାଇଁ ମୁଁ ଏବେ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖିବାକୁ ଯାଉଛି ସେହି ରେକର୍ଡ ଯାହା ଡଃ ନଟବର ଶତପଥିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଟେଲିଫୋନୀକ୍ ଆଲୋଚନାର ରେକର୍ଡ , ଯାହାକୁ କି ସେ ମୋତେ ପଠାଇଥିଲେ  । ତାହାକୁ ଏବେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ ; ଆଲୋଚନା ଚାଲିରହିବ ।

 

 

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.