ଉଠରେ ସୁପ୍ତ ଜାତି – କବି ଉମାକାନ୍ତ ରାଉତ

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

କରୋନା କାଳରେ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ଦୈହିକତଃ ସ୍ଥଗିତ ଥିବାବେଳେ, ଏହାକୁ ଭାବତଃ ଚଳାଇରଖିବାପାଇଁ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପରିସୃଷ୍ଟ ନୂଆ ନଭମଞ୍ଚ “ଭାଷା ମା ପାଇଁ ପଦେ” ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡ଼ିଶାର ତଥ୍ୟଜ୍ଞ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଆମ ଭାଷାରେ ଆମ ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆମ ଉଦ୍ୟମକୁ ପରିପୁଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହି କ୍ରମରେ ଗତ ରବିବାର , ଜୁନ ୧୪ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ରେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଫେସବୁକର ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରସ୍ଥରୁ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଅସ୍ମିତାର ଚାରଣ କବି ଉମାକାନ୍ତ ରାଉତ ଯେଉଁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଇଥିଲେ ତାହା ସିଧା ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଆମ୍ଭେ ତାହା ନିମ୍ନରେ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରୁଛୁ ।

ଏବଂ , ତାଙ୍କ ସ୍ଵରରେ ସ୍ଵର ମିଳାଇ କହୁଛୁ : ଉଠରେ ସୁପ୍ତ ଜାତି ।

https://www.facebook.com/watch/?v=1134844850205201

 

Author: admin

ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ସୃଷ୍ଟିର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଏହାର ପରିଚାଳନା । ଏଥିପାଇଁ ୧୯୫୪ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାନସଭା ପ୍ରଣୟନ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ଦାପ୍ତରିକ ଭାଷା ଆଇନ (Odisha Official Language Act) । ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ ୨୦୧୫ ରେ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟିରେ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଆଇନର ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତାବ ସହ ଏକ ଚିଠାବିଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ତାହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣତଃ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲେ ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଲିଥାନ୍ତା ଓ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ତା'ର ଭାଷା ଅଧିକାର ପାଇଥାନ୍ତା । ତାହା କରାଗଲା ନାହିଁ । ଓଲଟି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରି ପ୍ରମାଦପୂର୍ଣ ସଂଶୋଧନ ଦ୍ଵାରା ଆଇନଟିକୁ ଅକର୍ମଣ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡ଼ିଶା । ଏହି ୱେବସାଇଟ ସେହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନଭମଞ୍ଚ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.