ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ମୋର ଦୁଇ ଘନିଷ୍ଠ ଅଥଚ ଅର୍ଥଲୋଲୁପ ସହକର୍ମୀ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ  ଶତପଥୀ ଓ ପବିତ୍ର ମହାରଥାଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ୟମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଥିଲେ । ସେ କଥା ତ ଏହି ନଭମଞ୍ଚରେ ମୁଁ ସପ୍ରମାଣ ଆଲୋଚନା କରିଛି ଓ ଜନସାଧାରଣ ସବୁ କଥା ଜାଣିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ସହ ମୁଁ ଆଗକୁ ବି ଆଲୋଚନା କରିବି । ଏହି କ୍ରମରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଶାବ୍ଦିକ ଭିଡ଼ିଓଟି ପ୍ରଣିଧାନଯୋଗ୍ୟ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରିତ୍ୟର୍ଥେ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଦୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେଉଁଭଳି ଗାଳିବର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ତାହା ଏଥିପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଦର୍ଶାଇଛି । ଠିକ୍ ସେହିପରି ସାଙ୍ଗରେ ପବିତ୍ର ଓ ଗୋଟେ ଅଜ୍ଞାତକୁଳଶୀଳ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରି ଏହି ଏକା ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ଗତ ୫.୯.୨୦୧୮ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୋ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଜାରିକରିଥିଲେ ଭୂବନେଶ୍ଵରର କୌଣସି ଏକ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ । NNS-Odia ନାମକ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ତାହାକୁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା, ଯାହା ଥିଲା ତହିଁ ପୂର୍ବଦିନ ମୋ ବୟାନର ପ୍ରସାରଣକର୍ତ୍ତା । ଭାଷା ଆଇନ ସଂଶୋଧନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିକୁ ପ୍ରତାରିତ କରିଥିବା ହେତୁ ଓ ବିଧାନସଭାକୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ମିଛ କହି ୧.୫.୨୦୧୮ ତାରିଖରେ ଏକ ହାନିକାରକ ଧାରା ଖଞ୍ଜି ଭାଷା ଆଇନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପଣ୍ଡ ପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରିଥିବା ହେତୁ ବିଧାନସଭା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ଵାଧିକାର ଭଙ୍ଗ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମୁଁ ସେହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଥିଲି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦପ୍ତର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବେଗରେ ଚାପ ପକାଇ ମୋ ବୟାନକୁ ସେଦିନ ଚାପି ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲଟି ଯେହେତୁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା ତାହା ଉପରେ କଳାଢାଙ୍କୁଣୀ (blackout) କାଇଦା କାମ କରିନଥିଲା । ତେଣୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦପ୍ତର ଚାହିଁଲା କି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁପାରିଖିଆ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ଯେପରି ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡ଼ାଙ୍କୁ  ଗାଳି ଦେଇଥିଲେ ସେହିପରି ସେହି ଏକା ଚାନେଲରେ ମୋତେ ବି ଗାଳିଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଚାରିତ ହେବ ମୁଁ ଉଠାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ଭାବେ ।

କିଛିଦିନ ପରେ କଥାଟି ମୋ କାନରେ ବାଜିଲା । ମୁଁ ଭିଡ଼ିଓଟିକୁ ଦେଖିଲି । ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅରୁଚିକର ଅଶ୍ଳୀଳ ଶବ୍ଦର ଗର୍ଜନ । ଉତ୍ତମ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପକ୍ଷେ ଏପରି ଅଶ୍ଳୀଳ ଗର୍ଜନ କେବେ ବି ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଦୁଃଖ ଲାଗିଲା ଯେ, ଏହିପରି ଲୋକକୁ ମୁଁ ମୋର ସହକର୍ମୀଭାବେ ନେଇ ମୁଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଆଂଦୋଳନର ସଞ୍ଚାଳକ ଓ ପରେ ସଭାପତି କରାଇଥିଲି । ମୁଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କଲି ଯେ, ଏହାକୁ ଆଇନ ହାତରେ  ଟେକିଦେବା ଉଚିତ ହେବ । ମାତ୍ର ଏ ଲୋକ ଏତେ ଧୂର୍ତ୍ତ ଯେ, ସମଗ୍ର ଭିଡ଼ିଓରେ କେଉଁଠି ବି ମୋ ନାମ ନିଆ ହୋଇନଥିଲା । ଚ୍ୟାନେଲଟି ଯଦି ଏହାର ଶୀର୍ଷକରେ ଲେଖିନଥାନ୍ତେ, “ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଣିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ”, ତେବେ ଏହି ଅଶ୍ଳୀଳ ଶବ୍ଦବାଣ ଯେ ସେ ମୋ ଉପରେ ପ୍ରହାର କରିଛନ୍ତି, ତାହା ମୁଁ ବିଶ୍ଵାସ କରିନଥାନ୍ତି । ଏପରି ଅଶ୍ଳୀଳତା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଆବଶ୍ୟକ । ମାତ୍ର ଯେହେତୁ ସେ ମୋ ନାମ ନେଇନଥିଲେ, ଚ୍ୟାନେଲଟି ମୋ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଶୁଣାକଥା (hearsay) ଭାବେ ମନେହେବ । ତେଣୁ, ପ୍ରକୃତ କଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ମୁଁ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ବାବୁଙ୍କୁ ଇ-ମେଲ କଲି । ସମ୍ପୃକ୍ତ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ବି ପଚାରିଲି, ଭିଡ଼ିଓଟିରେ ମୋ ନାମ ନଥିବା ବେଳେ ତହିଁର ପ୍ରସାରକ ମୋ ନାମ କାହିଁକି ଲେଖିଛନ୍ତି ? ସେ କହିଲେ, ଯେହେତୁ ମୋ ବୟାନ ୪.୯.୨୦୧୮ରେ ଚ୍ୟାନେଲଟି ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲେ, ସେହେତୁ ସେ ତାର ହବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଚ୍ୟାନେଲଟିକୁ ସେହିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିବାରୁ ଶୀର୍ଷକତି ତଦ୍ଦୃପ ହୋଇଥିଲା । ବିପଦ ଆସନ୍ନ ଜାଣି ସେହି ଅପମାନଜନକ ଭିଡ଼ିଓକୁ ଲୁଚାଇଦିଆଗଲା  ପରେ, ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ମୋ ଇ-ମେଲର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଲେଖିଥିଲେ, “କାହିଁ କେଉଁ ଭିଡ଼ିଓ?”

ଚ୍ୟାନେଲଟିର ସଞ୍ଚାଳକ ଶ୍ରୀରାମ ଦାସଙ୍କୁ ମୁଁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲି ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀଙ୍କ  ଅପରାଧର ପିଣ୍ଡ (corpus dilicti)କୁ  ନଲୁଚାଇ ପୁନଃ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ । ସେ ସେଥିପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଓ ତହିଁର ଏକ ନକଲ ମୋ ପାଖକୁ ପଠାଇବାକୁ ବି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ଯାଏଁ ସେ ତାହା ପଠାଇ ନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହ ମୋ ଫୋନ୍ ଆଳପକୁ ମୁଁ ଏଥିସହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି । ଆଂଦୋଳନର ସ୍ମରଣିକା ଅର୍ଜିତ ପାଣ୍ଠି ତୋଷରପାତ କରିଥିବା ପବିତ୍ର ମହାରଥା ସହ ଶ୍ରୀରାମ ବାବୁଙ୍କ ଆଲୋଚନାର ସାରାଂଶ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କଣ୍ଠରେ ଏହି ଶବ୍ଦ-ଭିଡ଼ିଓରେ ଅଛି । ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ନିର୍ଭୁଲ ଆକଳନ ପାଇଁ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ଵ ଅନସ୍ଵୀକାର୍ଯ୍ୟ ।

Comments

One Comment

Post a comment

Trackbacks & Pingbacks

  1. ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଛାତିରେ ଛୁରା // ଅପରାଧ ଘୋଡ଼େଇବା ବି ଏକ ଅପରାଧ | Bhasha Andolan

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.