ପାଞ୍ଚଶହ ଛପନ ଦିନରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ

 

 

ଆଜିର ନିଷ୍ଠୁର ବର୍ଷାକୁ ଖାତିର ନକରି ଭାଷା ଜନନୀ ପାଇଁ ନିଜ ତପସ୍ୟାରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଥିବା କଳାପତାକା ଅଭିଯାତ୍ରୀ : ପୁଲକ ରଥ, ଡ. ଅସିତ ଦାସ, ନୀଳମଣି ମିଶ୍ର, ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ ∣

 

 

 

 

 

କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ସବୁଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସନ୍ଧ୍ୟା 5ରେ ∣ ଏ ଅଭିଯାନ ପ୍ରାୟ 300 ଦିନ ଟପିବା ପରଠୁ, କେଜାଣି କାହିଁକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଠିକ、ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଘରଠୁ ସଚିବାଳୟ ଆସୁଛନ୍ତି ଓ ସେ ସଚିବାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ ନ କରିବା ଯାଏଁ ଅଭିଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବାଟ ମଝିରେ ପୋଲିସ ଅଟକାଇ ରଖୁଛନ୍ତି ∣ ବିଜୁଳି ସଂତ୍ରାସ ଓ ଭୟଙ୍କର ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ବେ ଅଭିଯାତ୍ରୀମାନେ ନିର୍ଵିଚଳିତ ଚିତ୍ତରେ ଠିଆହୋଇରହନ୍ତି ସଡ଼କ ଉପରେ ∣ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ , ଆମେ ଯେଉଁ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛୁ ତାହା ଆମ ଭାଷା ଜନନୀକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଆମର ତପସ୍ୟା ଓ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଶେଷ ଉଦ୍ୟମ, ଯାହାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖଲୋକ ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡା ଓ ସରକାରୀ କରୁଣାପୁଷ୍ଟ ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ∣ ତେଣୁ ଆମ ସାଥୀମାନେ ସବୁ ଅହେତୁକ ଅତ୍ୟାଚାର ନୀରବରେ ସହିଯାଉଛନ୍ତି ∣ ବେଳେବେଳେ ଏହି ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଅଧିକ ଆଘାତକାରୀ କରିବାପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଚିବାଳୟ ଆସିବା ବିଳମ୍ବ କରୁଛନ୍ତି ଓ ପୋଲିସ ଆମକୁ ବହୁ ସମୟ ଧରି ଅଟକାଇ ରଖୁଛି ∣ ଆଜି ଥିଲା ଏହିପରି ଏକ ଭୀତିପ୍ରଦ ଦିନ ∣ ଆକାଶରେ ଘନ ଘନ ବିଜୁଳି ∣ ବଜ୍ରପାତ ∣ ତୁହାକୁ ତୁହା ମୂଷଳ ଧାରାରେ ବର୍ଷା ∣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସିବେ ବୋଲି ରାତିଯାଏଁ ସଡ଼କ ଉପରେ ଅଟକାଇ ରଖିଲା ପୋଲିସ ∣ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବେଳକୁ ଅନ୍ଧାର ∣ ତଥାପି ଆମ ଭାଷା-ମୁକ୍ତି-ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିଲା ହସ ∣ ଆମ ଭାଷା ଜନନୀଙ୍କୁ ଇଂରେଜୀ ଆଧିପତ୍ୟର ଅନ୍ଧାର କବଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏ ଅନ୍ଧାର କେତେ ବା ଡ଼ରାଇବ ?

 

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.