ପବିତ୍ର ମହାରଥା: ସୌମ୍ୟ ନାୟକଙ୍କ ଠାରୁ ସତୀଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଯାଏଁ

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ମୁଁ ଏହି ଆଲୋଚନାର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ କହିଛି କି, ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଶାକୁ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ଆମମାନଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ହେତୁ ଆମେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲୁ ଏକ ସ୍ମରଣିକା ପ୍ରକାଶ କରି ତହିଁରେ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ବିନିମୟରେ କିଛି ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିବୁ ଓ ସେହି ଅର୍ଥ ଉପଯୋଗ କରି ଆନ୍ଦୋଳନଟିକୁ ରାଜ୍ୟ ତମାମ ପ୍ରସାରିତ କରିବୁ । ତୁଷାରକାନ୍ତ ଶତପଥୀ ଓ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ଏଥିପାଇଁ ଯଥାକ୍ରମେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ସମର୍ଥ ନ ହେବା ପରେ ପବିତ୍ର ମୋତେ କହିଲେ କି, ମୁଁ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କହିପାରନ୍ତି ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବିଜ୍ଞାପନ ମିଳନ୍ତା । ମୁଁ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନ ଜାଣିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଆନ୍ଦୋଳନର ସ୍ଵାର୍ଥ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପବିତ୍ରଙ୍କ ସାଥିରେ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ କହିଲି ଓ ସେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଲେ ।

ପବିତ୍ର ନିଜ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ଶବ୍ଦସ୍ପର୍ଶ ଦ୍ଵାରା ‘ଭାଷା ପାଇଁ ଗଣ ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ’ ଶୀର୍ଷକ ଆମ ସ୍ମରଣିକାଟିକୁ ପ୍ରକାଶ କରି ତାହା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ବିଜ୍ଞାପନ ଆୟ ତୋଷରପାତ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏଥିପାଇଁ ନାନାବିଧ ଜାଲିଆତି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଧରା ପଡିଲା ପରେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କୈଫିୟତ ମାଗିବାରୁ ସେ ଅନ୍ଦୋଲନ ପାଇଁ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କରଜ କରିଛନ୍ତି ଓ ତାହା ଭାଷା ଅନ୍ଦୋଲନ ତାଙ୍କୁ ନ ଦେଲେ ପତ୍ନୀ ଓ ପିଲା ସହ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବେ ବୋଲି କହି, କୌଣସି ହିସାବ ନ ଦେଇ, ଏକ ନାହିଁନଥିବା ବିଭ୍ରାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହେଲା, ଏହି ଅପରାଧରେ ପବିତ୍ରଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ । ଏକ ବଡ଼ ପରିମାଣର ସୁପାରି ବିନିମୟରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେବାକୁ ଏମାନେ ତଦାନୀନ୍ତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଚନ ଦେଇଥିବା ଓ ତଦନୁଯାୟୀ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇ, ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ବନ୍ଦ ରହିଲା ବୋଲି ୧୬.୭.୨୦୧୮ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅନଧିକୃତ ଭାବେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ଆଉ ପାହାଚେ ଆଗେଇ ଯାଇ ୨୦୦୮ରୁ ଦୀର୍ଘ ଦଶ ବର୍ଷ କାଳ ଘରେ ବସିରହିଥିବା ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସେହି ଏକା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶୀଭୂଷଣ ବେହେରାଙ୍କ ପ୍ରଭାବାଧୀନ ବାଲିପାଟଣା କଲେଜକୁ ବଦଳି କରି ନିୟମିତ କରାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରାୟ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ଆୟର ବାଟ ଫିଟାଇଛନ୍ତି ।

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ବିଜେପି ପବିତ୍ରଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଜ୍ଞାପନର ପରଦା ଉହାଡ଼ରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା ବୋଲି ସତୀଶ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ଯେଉଁ ଉଚ୍ଚାରଣ ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ବିଚାର ସାପେକ୍ଷ । କିନ୍ତୁ କଳା ପତାକା ଅଭିଯାନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ବୋଲି ଏ ଉଭୟେ ଓ ସେମାନଙ୍କ କରତଳିଆମାନେ ଯେଉଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ତାହା ଯେ ଥିଲା ଅମୂଳକ ଓ ମନଗଢ଼ା ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରଣୋଦିତ ତାହା ସତୀଶବାବୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥାପନା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛି , କାରଣ ତହିଁରେ ଅଛି କଳା ପତାକା ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ ନ ରହି ଦୃଢ଼ ଭାବେ ଚାଲିଥିବାର କ୍ୟାମେରା ତୋଳିଥିବା ଚିତ୍ର ।
ଏବେ ଏହା ଦେଖାଯାଉ –

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS