ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ୧୬.୭.୨୦୧୮ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ “ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ବିଧାନସଭାର ବର୍ଷାକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ (ସରିବା) ଯାଏଁ କଳା ପତାକା ଅଭିଯାନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ବୋଲି କରିଥିବା ଘୋଷଣା ଅନଧିକୃତ ଓ ଅମୂଳକ ଥିଲା ବୋଲି ସେହି ଅଭିଯାନ କ୍ରମାଗତ ଚାଲିଲା ହେତୁ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଗଲା ପରେ ଭାଷା ଆଂଦୋଳନର ପାଣ୍ଠି ତୋଷରପାତରେ ତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟପ୍ରାପ୍ତ ପବିତ୍ର ମହାରଥା ଏପରି କଥା କହିଲେ ଓ ଏପରି ଆଚରଣ କଲେ ଯହିଁରୁ ମନେହେଲା ସତେ ଯେମିତି ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଏ ଦୁହେଁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁପାରି ନେଇଛନ୍ତି । ଯଥା ସମୟରେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଲୋଚନା କରିବା । କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଭାଷା ମୁଖପାତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥିଙ୍କ ନୂଆ ଚେହେରା ଦେଖିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଗୋଟିଏମାତ୍ର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଦୃଷ୍ଟି ପଡୁ ।

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ଆଇନରେ ୨୦୧୮ ସଂଶୋଧନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୋ ଯୁକ୍ତି ସହ ଏକମତ ହୋଇ ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡ଼ା କହିଥିଲେ କି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅବସ୍ଥିତି ହିଁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଆଇନର ନିର୍ଭୁଲ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରତି ଅସଲ ଅନ୍ତରାୟ । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଯଦି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ମାରିଦେବାକୁ ନ ଚାହୁଁଥାଏ, ତେବେ କାମରାଜ ଯୋଜନାରେ ଯେମିତି ବିଜୁବାବୁ ଯାଇଥିଲେ, ସେମିତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ନବୀନବାବୁଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଉଚିତ ।

ତେଣୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରୀତ୍ୟର୍ଥେ ବୈଷ୍ଣବବାବୁଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇଆସିଲେ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥି । ସବୁ ପ୍ରଶାସନିକ ସଙ୍ଗତିକୁ ପଦଦଳିତ କରି ୧୬.୭.୨୦୧୮ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନସୀ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଚାକିରିରେ ପୁନଃ ସଂସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନଥିରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରୀ ହୋଇନଥିଲା । ତେଣୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରି ରଖିବା ଥିଲା ଶତପଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ସୁତରାଂ , ନବୀନବାବୁଙ୍କ କୌଣସି ସହଯୋଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ବ ତାଙ୍କ ଦଳର କୌଣସି ନେତା ବୈଷ୍ଣବବାବୁଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପାଟି ଖୋଲିନଥିବା ବେଳେ, ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ଏକ ପୋଷାମନା ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଡାକି ଏହି ଭିଡିଓ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲେ ବୈଷ୍ଣବବାବୁଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଓ ପବିତ୍ର ମହାରଥା ତାହାକୁ ତାଙ୍କ ଫେସ ବୁକ ପୃଷ୍ଠାରେ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ବି କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଏଠାରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଉଛି ।

ବୈଷ୍ଣବବାବୁ ସେତେବେଳେ ଭୟାନକ କ୍ୟାନ୍ସର ସହ ଶେଷ ସଂଗ୍ରାମରେ ରତ । ସାପ ପାଟିରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଙ୍ଗ କିପରି ରାଧାନାଥ ରାୟଙ୍କ କବିତାରେ କଙ୍କି ଖାଇବାଲୁ ଲାଳାୟିତ ଥିଲା ତାହା ଆବୃତ୍ତି କରି ମୃତ୍ୟୁ ଆଡ଼େ ଧାଉଁଥିବା ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡ଼ା ନବୀନଙ୍କୁ ତଡ଼ି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଲାଳସାରେ ଜର୍ଜରୀତ ବୋଲି ସେ ଆକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ । ଏହିଥିରୁ ତାଙ୍କର ରୁଗ୍ଣ ମାନସିକତା ଓ ଉଗ୍ର ସୁବିଧାବାଦୀ ଚରିତ୍ରର ଚିତ୍ର ମିଳିଯାଏ । ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ପରେ ଦେଖିବା । ବୈଷ୍ଣବବାବୁଙ୍କୁ ଏପରି ଅମାନୁଷିକ ଗାଳି ଦେଇ, ଏଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି , କଳା ପତାକା ଅଭିଯାନ ସ୍ଥଗିତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି ଓ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ବଦଳି ଗଲେ ଆଇନଟି ନିର୍ଭୁଲ ହୋଇଯିବ, ଯାହା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଅଥଚ ସେ ଶବ୍ଦଟି କଣ ଓ କାହିଁକି ତାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦରକାର, ତାହା ଶତପଥୀଏ କହିନାହାନ୍ତି, କାରଣ ତାହା ବି ତାଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା । ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ କ’ଣ ଓ କେଉଁ ଦାବି ଉପରେ ତାହା ଆଧାରିତ, ତାହା ବି ତାଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା । କାରଣ ତାଙ୍କରି ଭାଷାରେ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଥିଲା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ ମାନସପ୍ରସୂତ ଏବଂ ସେ ଓ ପବିତ୍ର ଓଗେର ଥିଲେ କେବଳ ତାର ସଞ୍ଚାଳକ ।

ମୋ “ପ୍ର୍ଜ୍ଞାଜ” ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସଞ୍ଚାଳିତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ଓ ପବିତ୍ର ମହାରଥାଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେଇଥିଲି । ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ ପଡ଼ି ଏହି ଉଭୟେ ମୋତେ ଓ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତି ବିଶ୍ବାସଘାତକତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଭାଷା ଅଧିକାରକୁ ଅଣଓଡ଼ିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମର୍ଜିଭୁକ୍ତ କରାଇଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଅର୍ଥଲୋଭର ଲାଭ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଦ୍ଵେଷୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଅଣଓଡ଼ିଆ / ଦେଶୀଇଂରାଜିଆ ଅମଲା ଗୋଷ୍ଟୀ । (କ୍ରମଶଃ)

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.