ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ 

ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ନିଷ୍କମ୍ପ କର୍ମ ସମ୍ପାଦନର ଏକ ଆଦର୍ଶ ହୋଇ ରହିବ । ସରକାରଙ୍କ ନୀତିଭ୍ରଷ୍ଟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତି ଖାତିର ନ କରି ସେ ଯେଉଁ ତଦନ୍ତ କରି ଥିଲେ ତାହା ଯେପରି ନୀତିନିଷ୍ଠ ଥିଲା, ସେହି ପରି ନିର୍ବିଚଳିତ ଥିଲା ତହିଁର ନିଷ୍କର୍ଷ । ତାହାର କିୟଦଂଶ :-

“Smt. Sarangi had remained absent from duties un-authorizedly for a long period of 10 years. On perusal of all documents and records available and personal hearing, it is revealed that, there is a strong case for appropriate action under the relevant Rules against Smt. Sarangi for such long unauthorized absence from duty without valid reasons.”

ଅର୍ଥାତ୍ , ଶ୍ରୀମତୀ ଷଡଙ୍ଗୀ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରୁ ଦୀର୍ଘ ୧୦ ବର୍ଷ କାଳ ଅନଧିକୃତ ଭାବେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥାଇ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିନଥିଲେ । ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ ଦଳିଲ୍ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଓ ନଥିପତ୍ରର ଗଭୀର ଅନୁଧ୍ୟାନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶୁଣାଣିରୁ ଏହା ଦୃଢ ଭାବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, କୌଣସି ବିଧିମାନ୍ୟ କାରଣ ନ ଥାଇ ସେ ଏତେ ଦୀର୍ଘ କାଳ ଧରି କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରୁ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ଅନୁପସ୍ଥିତି ଥିଲା ଅନଧିକୃତ । ତେଣୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିଯମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମୁଚିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଏହି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ସବୁ ଫନ୍ଦିକୁ ଫସରଫସା କରିଦେଲା । ଏହା ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲା ଯେ , ଶ୍ରୀମତୀ ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୨.୬.୨୦୧୫ ତାରିଖରେ ଯେଉଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ (ଆଦେଶ ପତ୍ରାଙ୍କ ୧୩୨୯୦) ତାହା ହିଁ ଥିଲା ଠିକ୍ ଓ ତାହାକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦ୍ୟମ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବେଠିକ୍ ।

ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଏହି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଯେଉଁ ଦିଗଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା :-

(୧)              ଶ୍ରୀମତୀ ମାନସୀ ଷଡଙ୍ଗୀ ଅନୁପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରଖା ଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଅନୁଶାସନସଚିବ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର ଯେଉଁ ଟିପ୍ପଣୀ (ଟିପ୍ପଣୀ ସଂଖ୍ୟା ୧୧) ତାହା ଥିଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ ଓ ଦୁରଭିସନ୍ଧି ପ୍ରଣୋଦିତ । କାରଣ, ସେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ଷଡଙ୍ଗୀ ତଦନ୍ତ ବେଳେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଓ ତାହା ପ୍ରତିପାଦନ କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରୀ ଚିଠା ଦେଖାଇଥିଲେ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟର ୨ୟ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ଲେଖା ହୋଇଛି, “Appearing at the enquiry on the said date Smt. Sarangi submitted a written submission along with copy of some medical prescriptions and medical fitness certificate which she claimed justify her long absence from duty.” ଅର୍ଥାତ୍ , ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ତାରିଖରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶ୍ରୀମତୀ ଷଡଙ୍ଗୀ ତାଙ୍କର ସୁଦୀର୍ଘ ଅନୁପସ୍ଥିତି ସପକ୍ଷରେ ଲିଖିତ ବୟାନ ସମେତ କେତେକ ଡାକ୍ତରୀ ଚିଠା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଏଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ସୁଦୀର୍ଘ ଅନୁପସ୍ଥିତିର କୌଣସି ସନ୍ତୋଷଜନକ କାରଣ ଦର୍ଶାଇପାରିନଥିବା (do not reveal satisfactory reasons to justify long period of absence from duty for more than 10 years.) କହି, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରୁ ତାଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରଖା ହୋଇଥିବା / ତାଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନରେ ବାଧା ଦିଆହୋଇଥିବା କଥା ପ୍ରତ୍ୟୟଯୋଗ୍ୟତାବିହୀନ ;
(୨)               ଓଡ଼ିଶା ଶିକ୍ଷା (ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତ) ନିୟମାବଳୀ, ୧୯୭୪ର ନିୟମ ୨୨ ମୁତାବକ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ୨୨.୬.୨୦୧୫ରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଅଲଙ୍ଘ୍ୟ ଆଦେଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵ ପ୍ରଦାନ ।

ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ କଳାପତାକାଧାରୀ ଯୋଗାଉଥିବା ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁ ସଉଦା କରିଥିଲେ ତଦନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିସର୍ତ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଓ ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସେ ଦାୟୀ ନୁହନ୍ତି, କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ତାଙ୍କର ଅନୁପସ୍ଥିତି କାଳକୁ ନିୟମିତ ଚାକିରି ଭାବେ ଗୃହୀତବ୍ୟ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀଙ୍କୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପିଛିଲା ବେତନ ସୂତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢକୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମହାପାତ୍ର-ମିଶ୍ର-ବାଳକୃଷ୍ଣାନ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ୨୨.୬.୨୦୧୫ ତାରିଖର ଚୁଡାନ୍ତ ସରକାରୀ ଆଦେଶକୁ ଯେପରି ଗାଲିଚା ତଳେ କବର ଦେଇ ଶ୍ରୀମତୀ ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦିଆଇ ଦେଇଥିଲେ, ତାର ବୈଧତା ଉପରେ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ପ୍ରଶ୍ନ ତୋଳିଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଏହି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ । (କ୍ରମଶଃ)

Comments

No comments yet.

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.